اگر همیشه احساس خستگی می کنید اما نمی توانید دلیل آن را مشخص کنید، ممکن است آن چیزی که می خورید مشکل شما باشد.

ممکن است با اصطلاح sugar rush(شتاب قند) آشنا باشید، اما اگر قبلاً در مورد آن چیزی نشنیده اید، این معمولاً به انفجار انرژی ناشی از مصرف مقدار زیادی قند اشاره دارد. در حالی که قند به طور واضح در میان وعده ها و نوشیدنی های شیرین وجود دارد، وجود مقادیر زیادی قند اغلب توسط طعم شور کربوهیدرات های تصفیه شده مانند غلات شیرین، غذاهای سرخ شده، شیرینی ها و پاستاها پنهان می شود.

اما کربوهیدرات ها انرژی نیستند. در حقیقت، کربوهیدرات های ساده مانند ماکارونی سبوس دار ، سبزیجات برگ دار، لوبیا، عدس و سبزیجات نشاسته دار، منبع خوبی برای تأمین سوخت ورزشکاران در طول ورزش هستند.

کربوهیدرات ها چگونه به قند تبدیل می شوند

هنگامی که بدن شما کربوهیدرات های مصرفی شما را تجزیه می کند، سیستم گوارشی شما کربوهیدرات ها را به قندی به نام گلوکز تبدیل می کند و سپس وارد جریان خون می شود تا به عنوان انرژی استفاده شود یا برای آینده ذخیره شود. اغلب این مقدار کربوهیدرات شما است که مشکلی ایجاد می کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف قندهای افزودنی مانند کربوهیدرات های تصفیه شده به رژیم غذایی هیچ فایده ای ندارد و علاوه بر این، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که زنان مصرف قند افزودنی را به ۶ قاشق چای خوری (۲۴ گرم) قند در روز محدود کنند، در حالی که مردان مقدار قند افزودنی مصرفی خود را به ۹ قاشق چای خوری (۳۶ گرم) شکر در روز محدود کنند.

وقتی در حال حذف شیرین کننده های واضح و متداول مانند شکر سفید، شکر قهوه ای، شکر نارگیل، شربت افرا و عسل هستید، این کار ساده به نظر می رسد اما وقتی مقدار کربوهیدرات تصفیه شده، میوه و سبزیجات نشاسته ای را در نظر بگیرید که یک فرد می تواند در یک روز مصرف کند، کمی پیچیده تر می شود.

تفاوت میان کربوهیدرات های خوب و کربوهیدرات های بد

واقعیت جالب: بدن شما درمورد مصرف “کربوهیدرات خوب” یا “کربوهیدرات بد” تفاوتی قائل نیست. از نظر مصرف، قند، قند است. حتی هنگام مصرف میوه هایی مانند یک سیب متوسط ​​که تقریباً ۱۹ گرم قند دارد ، شما در اصل کمتر از ۵ قاشق چای خوری قند مصرف می کنید، که تقریباً از حد مجاز مصرف قند افزودنی برای خانمها بیشتر است.

تفاوت در مصرف کربوهیدرات های پیچیده مانند غذاهای کامل در این است که مواد مغذی و فیبر اضافه شده روند هضم را کند می کند و به بدن شما کمک می کند تا سطح قند خون را تنظیم کند تا دچار افزایش غیرمعمول انرژی و به دنبال آن خستگی نشوید. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان رژیم غذایی مصرف آجیل را با میوه توصیه می کنند، که مدت هضم بیشتری دارد و روند تبدیل گلوکز را کند می کند.

قند بیشتر، ولع مصرف بیشتر

به احتمال زیاد بزرگترین نقطه ضعف در مصرف مقادیر زیاد قند این است که بدن شما را به تولید انسولین بیشتر ، هورمونی که باعث افزایش مصرف گلوکز می شود، تحریک می کند و هنگامی که سطح انسولین شما بالا رود، بدن شما انتظار دارد انرژی بیشتری دریافت کند، احساس گرسنگی و ولع مصرف در شما ایجاد می کند.

شما ممکن است پس از مصرف مقادیر زیادی کربوهیدرات ساده دچار خستگی شوید زیرا بدن شما برای هضم غذا به انرژی نیز احتیاج دارد اما تقریبا هیچ مواد مغذی‌ خاصی دریافت نمی کند.

چگونه سطح انرژی را بدون قند افزایش دهیم

طبق کلینیک Mayo، تمرین قدرتی مداوم نه تنها به بهبود مهارت های فکری شما کمک می کند بلکه توانایی شما را برای انجام فعالیت های روزمره نیز بهبود می بخشد. ضمن اینکه به افزایش سطح انرژی شما کمک می کند، خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، کمر درد، دیابت و افسردگی را نیز کاهش می دهد.

بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *