کاهش ریسک سقوط و افتادن

شایع ترین حادثه در بین شهروندان سالمند افتادن است. با افزایش سن و کاهش قدرت عضلانی ریسک افتادن افزایش یافته و پیامد های آن شدیدتر می شود. متأسفانه، افراد مسن اغلب قدرت و تعادل لازم برای ” سقوط بی خطر” یا جلوگیری از افتادن با هم را ندارند.

بسیاری از افراد مسن تحرک فیزیکی کافی ندارند! درصد چربی آن ها افزایش و توده عضلانی می یابد که به این حالت سارکوپنی گفته می شود. زمانی که بدن به عضلات و مفاصل و استخوان ها نیاز نداشته باشد آن ها شروع به تحلیل رفتن می کنند یا اصطلاحا دچار آتروفی می شوند. چگالی استخوان کاهش می یابد. بافت استخوانی ترد و شکننده می شود. ریسک آسیب های جدی افزایش می یابد. در تقریبا تمام موارد, ورزش منظم می تواند به طور چشمگیری سرعت این چرخه را کاهش دهد.

متاسفانه سالمندان معمولا دچار محدودیت های حرکتی هستند و دیگر نمی توانند بهترین عملکرد خود را انجام دهند. تنها راه تقویت عضلاتشان این است که تمرینات ضروری و مورد نیاز را انجام دهند. در روش مرسوم تمرینات قدرتی, برای سالمندان بسیار سخت است که به سطحی بالاتر از آستانه برسند تا بتوانند ایجاد پاسخ عضلانی کافی را تحریک کنند. وزن به سرعت از توان تحمل مفاصل فراتر رفته و انجام فعالیت های فیزیکی بدون درد را بسیار دشوار می کند. ما قصد داریم تا یک جایگزین بسیار موثر و عاری از درد را به شما نشان دهیم که به راحتی می توانید آن را در برنامه خود بگنجانید.

در سنین سالمندی فعالیت فیزیکی خود را حفظ کنید

تمرینات شخصی EMS تمرینات بسیار خوبی برای افراد مسن, به ویژه افراد بالای ۶۰ و ۷۰ سال, است. تمرین با تحریک الکتریکی عضلات فشار خون را پایین نگه می دارد و ضربان قلب را به طور ثابتی حفظ می کند. به همین دلیل این روش امکان تمرین حتی در اختلالات قلبی خفیف را فراهم می کند. البته پیشنهاد می کنیم که قبل از اولین جلسه تمرینی خود با پزشک خود مشورت کنید.

می توان به راحتی آن را با تمرینات تعادل و وزن بدن بر روی مفاصل تطبیق داد. حرکات را می توان تا حدی انجام داد که کاربر قادر به انجام آن باشد و همچنان در حداکثر تاثیر خود باشد زیرا ایمپالس الکتریکی باعث تحریک خارجی عضله می شود. ایمپالس EMS به شما کمک می کند تا از آستانه مذکور عبور کنید. این امر شدت لازم را برای ایجاد و حفظ قدرت عضلات فراهم می کند. از لحاظ تئوری ، حتی می توانید در حالی که روی صندلی نشسته اید تمرین کنید!

در همین زمان به دلیل فعال بودن تمام گروه های عضلانی بزرگ, متابولیسم(سوخت و ساز بدن) نیز تحریک می شود. این امر باعث تحریک از دست دادن چربی شده که می تواند ریسک بیماری های قلبی را کاهش دهد. تمرینات EMS همچنین عضلات عمقی تر را نیز فعال می کند که از این نظر می تواند کمردرد مزمنی که برخی از سالمندان برای دهه ها به آن دچار بوده اند را نیز تسکین دهد.

بهترین بخش این تمرینات حضور یک فرد حرفه ای آموزش دیده در کنار شماست که تمرین شما را تحت نظر دارد. او برنامه ریزی جلسات تمرینی شما, تمرین های سازگار کننده مطابق با اهداف شما, نظارت بر حالت بدنی شما و کمک در اجرای حرکات, در صورت نیاز, را بر عهده دارد.

 علم چه می گوید؟

مطالعات اخیر روی مردان ۶۵ و ۷۵ ساله نشان داده اند که افراد سالمند از طریق تمرینات منظم EMS به شکل موثری می توانند با سارکوپنی ناشی از افزایش سن مقابله کنند. همچنین کاهش چربی بدن نیز در گروه آزمایش شده مشاهده شد. جدا از بحث جلوگیری از سقوط و افتادن, به دست آوردن قدرت عضلانی در کیفیت زندگی بسیار مفید است. این تمرینات امکان فعال ماندن, مستقل بودن و عدم نیاز به دیگران را فراهم می کند. اگرچه داشتن تناسب اندام و تحرک فیزیکی نمی تواند به طور کامل فرآیند پیر شدن را متوقف کند ولی می تواند آن را تخفیف دهد.

مطالعات همچنین نشان داده است که فعال ماندن با تمرینات شخصی EMS محدودیت سنی ندارد. شدت ایمپالس های الکتریکی و خود تمرینات قابلیت سازگاری بالایی با تمام گروه های سنی و سطح تناسب اندام دارد. در واقع، برخی از کاربران مسن هستند که بیش از ۹۰ سال سن دارند و هنوز جلسات منظم خود را در باشگاه یا خانه رزرو می کنند.

قبل از رزرو جلسه آزمایشی، توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید تا شرایط حاد را که می تواند مانع از تمرین شما با EMS شود، برطرف کنید. اگر می خواهید موفقیت منظم خود را بسنجید، بهتر است پارامترهایی را که می خواهید تحت نظر باشد با مربی یا دکتر خود تعیین کنید. شما می توانید وزن، درصد چربی بدن ، دامنه حرکت و انعطاف پذیری خود را پیگیری کنید. از همه مهمتر ، باید مراقب حال خود باشید. هدف از تمرینات EMS این است که به شما در تقویت عضلات ، کاهش کمر درد و بهبود کلی احساس سلامتی کمک کند.

بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *