سطح استرس زیاد، غذای فرآوری شده و رژیم های غذایی با شکر زیاد اغلب با افزایش ناخواسته وزن و مشکلات پوستی همراه بوده است، اما مطالعات اخیر نشان داده است که این عادت ها چگونه می توانند بر سلامت روده ما نیز تأثیر بگذارند. شاید در این مدت با تغییرات ناخواسته وزن یا تحریک پوستی یا حتی سلامت روان خود دست و پنجه نرم کرده اید و احساس می کنید همه اینها را تجربه کرده اید – شما تنها نیستید. ممکن است مشکل فقط در روده شما باشد.

اگرچه ممکن است به اختلال ناگهانی معده یا تحریک پوستی خود به عنوان یک نتیجه از روده ناسالم فکر نکنید، اما احتمال آن بسیار زیاد است.

در اینجا ۷ تغییر ذکر شده که می توانید برای اطمینان از سالم بودن روده این تغییرات را ایجاد کنید.

 1. مصرف مداوم آب(هیدراته ماندن)
  نوشیدن مقدار زیادی آب از دستورات استاندارد پزشکان است ، هیدراته ماندن یکی از قسمتهای اساسی سلامت است. بنابراین جای تعجب نیست که هنگام تلاش برای داشتن روده سالم، آب بسیار مهم است. ثابت شده است که آب تأثیر مفیدی بر روی مخاط روده و همچنین بر روی تعادل باکتری های مفید روده دارد.
 2. آهسته غذا بخورید
  علاوه بر جلوگیری از خفگی، آرام غذا خوردن و جویدن کامل می تواند به سلامت روده و هضم و جذب کامل مواد مغذی کمک کند. این کار ممکن است به شما در کاهش ناراحتی گوارشی و حفظ روده سالم کمک کند.
 3. خواب کافی
  استراحت خوب یا خواب کافی یکی دیگر از موارد اساسی در کنترل سلامت کلی شماست. کمبود کیفیت خواب و عدم خواب کافی می تواند پیامدهای مخربی برای سلامت روده داشته باشد که به نوبه خود می تواند مشکلات بیشتری در خواب ایجاد کند. سعی کنید حداقل ۷-۸ ساعت خواب بدون وقفه در شب را در اولویت های خود قرار دهید.
 4. رژیم خود را تغییر دهید
  اگرچه این می تواند طاقت فرسا یا ترسناک باشد ، اما روش هایی برای ساده سازی آن وجود دارد مانند مصرف کمتر برخی از غذاها به جای اینکه سعی کنید کلا آنها را نخورید. کاهش مقدار غذاهای فرآوری شده، پر قند و پرچرب نیز می تواند به سلامت روده کمک کند. علاوه بر این، خوردن مقدار زیادی غذای گیاهی و پروتئین بدون چربی می تواند روی روده شما تأثیر مثبت بگذارد. نشان داده شده است که یک رژیم غذایی حاوی فیبر به میکروبیوم سالم روده کمک می کند.
 5. از پروبیوتیک ها و پربیوتیک ها استفاده کنید
  پربیوتیک ها باعث رشد باکتری های مفید در روده می شوند ، در حالی که پروبیوتیک ها باکتری های خوب زنده هستند. افرادی که رشد بیش از حد باکتری دارند ، نباید پروبیوتیک مصرف کنند و همه مکمل های پروبیوتیک از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و ممکن است اثر مطلوبی ایجاد نکنند. بهتر است در هنگام انتخاب یک مکمل پروبیوتیک یا پروبیوتیک با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا از مزایای سلامتی مکمل اطمینان حاصل شود.
 6. عدم تحمل غذایی را بررسی کنید
  اگر علائمی مانند گرفتگی عضلات شکم ، نفخ ، درد شکم ، اسهال ، بثورات ، حالت تهوع ، خستگی و ریفلاکس اسید دارید ، ممکن است از عدم تحمل غذا رنج ببرید. می توانید غذاهایی را که باعث ایجاد این علائم می شوند حذف کنید و ببینید آیا بهبود می یابند. اگر بتوانید غذاهایی را که در علائم شما نقش دارند شناسایی کنید ، ممکن است با تغییر در عادات غذایی ، تغییر مثبتی در سلامت دستگاه گوارش مشاهده کنید و در نتیجه باعث بهبود سلامت روده شوید.
 7. استرس خود را کاهش دهید
  سطح بالای استرس می تواند کل بدن و سلامتی شما ، از جمله روده را ضربه بزند. برای حفظ روده سالم ، مهم است که سطح استرس خود را نسبتاً پایین نگه دارید. برخی از راه های کاهش سطح استرس شما می تواند شامل مراقبه ، پیاده روی ، ماساژ گرفتن ، گذراندن وقت با دوستان یا خانواده ، استفاده از روغن های معطر ، کاهش مصرف کافئین ، خندیدن ، یوگا یا داشتن حیوان خانگی باشد.

 

بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *