تمرینات EMS چه هستند؟

EMS (تحریک الکتریکی عضله یا تحریک الکتریکی عضلانی) نوعی تمرین بسیار موثر است که از جریان الکتریکی با فرکانس پایین و متوسط ​​برای افزایش قابل توجه انقباضات عضلانی طبیعی بدن استفاده می کند. در نتیجه در مقایسه با روشهای مرسوم تمرین، فیبرهای عضلانی بیشتری فعال می شوند.

EMS تمرینی است که تمام بدن را درگیر می کند و باعث کاهش وزن، افزایش قدرت بدنی ، تحریک رشد عضلات و تسکین تنش ها و برطرف شدن عدم تعادل عضلانی می شود. این تمرینات را می توان با اهداف تمرینی منحصر به فرد متعددی وفق داد. به عنوان مثال ، نشان داده شده است که تمرینات فردی EMS به طور قابل توجهی کمردرد را کاهش می دهد. در بعضی موارد، افرادی که تمرینات EMS انجام داده اند حتی کاهش کامل مشکلات (مزمن) کمر را هم گزارش کرده اند. به دلیل افزایش تن عضلانی و جریان خون در بافت مجاور، EMS همچنین می تواند تأثیر مفیدی بر مشکلات سلولیت( تجمع بافت چربی در ناحیه‌ای از بدن ) داشته باشد.

 تمرینات EMS چگونه عمل می کنند؟ توضیح تحریک عضلانی الکتریکی

این تمرینات با استفاده از دستگاه عصبی فرد و از طریق جریان الکتریکی باعث فعال شدن بافت عضلانی می شوند. این ایمپالس ها یا سیگنال های با فرکانس پایین یا متوسط زمانی که به درستی به کار برده شوند بی خطر هستند. هدف استفاده از این تمرینات این است که عضله دچار یک انقباض کامل و سراسری شود. تفاوت کلیدی این تمرینات با تمرینات مرسوم در این است که تحریک الکتریکی باعث فعال شدن فیبرهای عضلانی بیشتری در خلال تمرین می شود. به طور خلاصه قسمت های بیشتری از عضله وادار به فعالیت می شوند. شدت این تاثیر را می توان هم با تنظیم خود جریان الکتریکی و هم با تمرین انجام شده کنترل کرد.

تمرینات EMS تمام گروه های عضلانی بزرگ بدن را به کار می گیرد و حتی عضلات عمقی تر بدن را که به روش های مرسوم به سختی می توان به کار گرفت, به خصوص برای مبتدی ها, فعال می کند. مطالعات نشان داده است که شدت آن تقریباً ۲۰ برابر بیشتر از روشهای معمول تمرینات قدرتی مانند تمرین با وزنه سنگین است.

اگرچه EMS به عنوان یک روش تمرینی برای کل بدن یک روش تمرینی جدید و نوآورانه است، اما از دهه ۱۹۵۰ تاکنون سابقه آن به خوبی ثبت شده است. تحریک الکتریکی موضعی عضلات برای چندین دهه در فیزیوتراپی برای درمان بیماری های مزمن مختلف و تسکین بیماران بی شماری استفاده شده است.

دستگاه و لوازم EMS

دستگاه های EMS باشگاه ۲۰ مین فیتنس (۲۰دقیقه تندرستی) به عنوان تجهیزات پیشرفته در مورد تمرینات EMS شناخته می شود. این دستگاه شامل یک واحد کنترل تولید و تنظیم ایمپالس های الکتریکی و مجموعه ای از الکترودها است که توسط فرد پوشیده می شوند. الکترودها در یک جلیقه، کمربند و دو نوار، بسته به گروه عضلانی هدف، قرار دارند. هر گروه عضلانی به عنوان یک کانال انتقال در واحد کنترل نشان داده می شود، که اجازه می دهد شدت های منحصر به فردی در پاها، گلوت ها(عضلات باسن)، کمر، لت ها (عضلات زیر بغل)، قسمت فوقانی کمر، عضلات شکم، عضلات سینه و بازوها ایجاد شود. ایمپالس های الکتریکی از طریق کابل منتقل می شوند که به جلیقه متصل است و هر کانال را به عضلات مربوطه توزیع می کند.

این کابل ارتباط امنی را بین دستگاه و فرد ایجاد می کند و یک خرابی ایمن برای تمرین ایمن ارائه می دهد (در شرایط بروز خطا، فرآیند را به سمت شرایط ایمن هدایت می کند). همچنین این اطمینان را ایجاد می کند که مربی و فرد تمرین کننده هر دو همیشه در مجاورت واحد کنترل قرار دارند. بنابراین مربی همیشه می تواند برای تنظیم شدت ایمپالس ها از شماره ها استفاده کند. در مواقع اضطراری ، کابل به شما این امکان را می دهد تا دو شاخه را بکشید و تمرین را قطع کنید.

تمام مواد مورد استفاده دارای تکنولوژی پیشرفته و دارای خواص ضد میکروبی هستند. هر فرد همچنین مجهز به مجموعه ای از لباس های فشرده سازی عملکردی (تی شرت و شلوارک) است. این لباس ها در زیر جلیقه، کمربند و نوارها پوشیده می شوند، بنابراین تماس پوستی مستقیمی وجود ندارد. این لباس ها برخلاف لباس های رایج، برای حفظ رطوبت روی پوست برای اطمینان از انتقال مطلوب جریان های الکتریکی طراحی شده اند.

آیا تمرینات EMS ایمن هستند؟

به طور کلی ، جریان الکتریکی که در معرض آن هستید کاملاً بی خطر است! مکانیسم عصبی EMS همان مکانیسم بدن شماست. تنها تفاوت این است که سیگنال الکتریکی که باعث انقباض عضله می شود از خارج بدن اعمال می شود.

با این حال موارد منع استفاده های خاصی وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. ما می توانیم این موارد را به دو دسته منع استفاده مطلق و نسبی تقسیم کنیم:

اگر هر یک از موارد منع استفاده مطلق زیر در مورد شما صدق کند، تمرین EMS مجاز نیست.

 • بیماری حاد، اختلالات، عفونت باکتریایی و فرآیند های التهابی
 • جراحی اخیر
 • آرتریواسکلروز (ضخیم‌شدن و سفتی دیواره سرخ‌رگ) و سایر اختلالات گردش خون
 • اعمال استنت یا بای پس قلبی در ۶ ماه گذشته
 • فشارخون بالای درمان نشده
 • دیابت شیرین
 • بارداری
 • ضربان ساز و سایر وسایل الکتریکی در بدن
 • آریتمی قلبی (نامنظمی ضربان قلب)
 • تومور یا سرطان
 • اختلالات خونریزی دهنده مانند هموفیلی
 • بیماری های نورون های حرکتی، اختلالات عصبی(تشنج)
 • فتق شکمی یا اینگواینال
 • استعمال یا اثر حاد الکل و مشروبات الکلی و مواد مخدر

اگر هر یک از موارد منع استفاده نسبی زیر در مورد شما صدق کند، باید به منظور دریافت اجازه کتبی پزکی به پزشک مراجعه کنید.

 • کمردرد حاد بدون تشخیص قبلی
 • درد عصبی
 • فتق دیسک نخاعی
 • ایمپلنت های ارتوپدی
 • بیماری ارگان های بدن به ویژه بیماری های کلیوی
 • وضعیت های خاص قلبی-عروقی
 • بیماری حاد حرکتی
 • اِدِم(ورم)
 • آسیب باز پوستی، زخم، اگزما یا سوختگی
 • مصرف داروهای تجویز شده

قبل از اولین جلسه تمرین EMS، مربی سابقه پزشکی شما را مرور می کند تا ببیند آیا موارد منع استفاده وجود دارند یا خیر.

از آنجا که اینها به تنهایی شرایط بسیار جدی هستند ، برای اطمینان از یک جلسه ایمن EMS ، یک رویکرد منطقی عمومی برای تمرین کردن کافی است.

 

تمرینات EMS و ایمنی از نظر کرونا

از آنجا که جلسات آموزش EMS کوتاه ، برنامه ریزی شده است و می تواند در هر مکانی برگزار شود، یافتن روشهای ایمن از نظر کووید برای داشتن یک تمرین منظم ورزشی آسان است. ورزش با فاصله اجتماعی مشکلی ندارد و اجرای یک پروتکل دقیق بهداشتی آسان است. ما در باشگاه ۲۰مین فیتنس، تمام تلاش خود را کرده ایم تا تمامی پروتوکل ها رعایت شود تا ورزشکاران با خیال آسوده تمرین کنند. برای مثال، قبل و بعد تمرین هر ورزشکاران تمامی تجهیزات ضدعفونی می شود. بصورت خصوصی هر فرد تمرین می کند و کمترین تعداد افراد در باشگاه حضور دارند. مربی و پذیرش همراه با ماسک شما را برای تمرینات هدایت می کنند.

 تمرینات EMS تمریناتی شخصی هستند!

با در نظر گرفتن تمام موارد قبلی، خیلی مهم است که یک جلسه تمرینی EMS تحت نظارت یک متخصص آموزش دیده برگزار شود. هر مربی نباید با بیش از ۲ کارآموز(به طور همزمان) کار کند. تمرینات EMS تمریناتی شخصی هستند! مربی شما در دستیابی به اهداف تمرینی شما نقشی اساسی دارد:

 • مربی تمرینی شما همواره شدت جریان الکتریکی را زیر نظر دارد.
 • مربی تمرینی شما در انجام حرکات شما را یاری می کند.
 • مربی تمرینی شما انجام حالت صحیح حرکات را زیر نظر دارد.
 • مربی تمرینی شما برنامه تمرینی را متناسب با اهداف شما تنطیم می کند.
 • مربی تمرینی شما در کنارتان است تا انگیزه شما را بالا نگه دارد.
 • مربی تمرینی شما قرار های تمرینی شما را برنامه ریزی می کند و یک عادت همیشگی ورزشی در شما ایجاد می کند.

در حالی که روش تمرینی به خودی خود رویكردی پیشرفته برای تمرین كل بدن است، کیفیت تمرین EMS شما به کیفیت مربیتان وابسته است. مربی EMS بخشی مهم از موفقیت تمرینات EMS است. در حقیقت آنقدر مهم، که بیش از ۷۰٪ از مشتریان EMS اظهار داشتند که سرانجام به اهداف خود می رسند.

 

چه زمان هایی می توان تمرینات EMS را انجام داد؟

با توجه به نظرات فعلی متخصصان و آخرین استانداردهای ایمنی، در طی هشت تا ده هفته اول تمرین نباید بیش از یک جلسه تمرینی در هفته داشته باشید. پس از این دوره سازگاری، توصیه می کنیم حداقل چهار روز  فاصله را در بین جلسات EMS رعایت کنید. این به شما زمان مناسب برای بازسازی و سازگاری بیشتر با ایمپالس ها را می دهد و از شما در برابر تمرین بیش از حد محافظت می کند.

هنگام تصمیم برای بازگشت و از سرگیری تمرینات EMS ، قطعاً باید به سطح آمادگی جسمانی فعلی و سلامتی کلی توجه کنید. همچنین عاقلانه است که برای خود و مربی خود روشن کنید که آیا می خواهید EMS به عنوان تمرین اصلی شما باشد یا مکمل برنامه منظم تناسب اندام باشد.

به خاطر داشته باشید که – مانند هر ورزش دیگر – بازسازی مناسب و پرهیز از حالت تمرین بیش از حد مهم است! مانند هر روش تمرین معمول دیگر، در EMS نیز بدن نیاز به جبران آسیب های ریز وارد شده به عضلات و بهبود تناسب اندام دارد.

 

آیا می توان تمرینات EMS را در خانه انجام داد؟

اگر می توانید یک مربی شخصی EMS پیدا کنید که که این کار را قبول کند، بله، کاملاً می توانید از یک تمرین خوب در خانه خود لذت ببرید. ما این روش را توصیه می کنیم، زیرا کیفیت جلسه EMS فقط به کیفیت شخصی که آن را تمرین می دهد و برگزار می کند وابسته است.

اگر به فکر خرید سیستم شخصی خود در خانه هستید، باید همیشه این واقعیت را در نظر بگیرید که موفقیت EMS بیشتر به این دلیل است که شما تحت نظارت مربی تناسب اندام شخصی خود هستید. بدون مربی ، یک دستگاه EMS مانند یک کت گران قیمت یا همان دوچرخه ورزش خانگی که همه ما قسم خورده ایم که باید آن را داشته باشیم.

در مورد محرک های عضلات شکم، کمربندها و هر وسیله دیگری که می توانید امروزه خریداری کنید، فقط می توانیم امیدوار باشیم که پول خود را برای یک رویکرد جامع تر برای بهبود تناسب اندام شخصی خود پس انداز کنید.

 

بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *