امروزه جامعه بهداشت در مورد انواع مواد معدنی، ویتامین ها و مکمل ها صحبت می کند که به شما کمک می کند ضمن حفظ عملکرد مطلوب بدن، سالم و قدرتمند بمانید. کلاژن یکی از موضوعات پرطرفدار است، اما جدا از اینکه می دانیم برای جوان به نظر رسیدن پوست به آن نیاز داریم، مزایای واقعی این پروتئین فوق العاده چیست؟

بیایید آن را بررسی کنیم. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که از اسیدهای آمینه تشکیل شده است که به نوبه خود از کربن، اکسیژن و هیدروژن ساخته شده اند. این ماده حاوی اسیدهای آمینه خاص، گلیسین، پرولین، هیدروکسی پرولین و آرژنین است. روند تولید کلاژن در بدن ما به ویتامین c، روی و مس نیاز دارد.

چهار نوع اصلی کلاژن وجود دارد که محبوب ترین هستند:

  • کلاژن نوع یک ۹۰% از کلاژن بدن شما را تشکیل می دهد و از الیاف متراکم ساخته شده است. این نوع کلاژن ساختاری برای پوست، استخوان ها، تاندون ها، غضروف های فیبری، بافت همبند و دندان ها را فراهم می کند.
  • کلاژن نوع دو از الیاف متراکم آزادتری ساخته شده و در غضروف های الاستیک یافت می شود که بستر مفاصل شما را تشکیل می دهند.
  • کلاژن نوع سه از ساختار عضلات، اندام ها و عروق پشتیبانی می کند.
  • کلاژن نوع چهار به فیلتراسیون کمک می کند و در لایه های پوست شما یافت می شود.

کلاژن ۳۰٪ پروتئین های بدن را تشکیل می دهد و یکی از پروتئین های فراوان بدن است که از عملکردهای بیشماری پشتیبانی می کند. وقتی کلاژن کافی در بدن وجود داشته باشد، از پوست و قابلیت ارتجاعی آن پشتیبانی کرده و آن را صاف و پرتر نگه می دارد – در حالی که اکثر پوست ما را تشکیل می دهد. مفاصل را هیدراته و انعطاف پذیر نگه می دارد و استحکام استخوان های ما را حفظ می کند.

ایده آل به نظر می رسد، درست است؟ متأسفانه تولید کلاژن وقتی از دهه بیست سالگی عبور می کنیم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و برای زنانی که یائسه می شوند بیشتر کاهش می یابد. كلاژن كمی كه باقیمانده از كیفیت آن كاسته می شود. نشانه های تولید پایین کلاژن، چشمان تیره و توخالی، موهای صاف کدر و درد عضلانی است که فقط به چند مورد آن اشاره کردیم.

هرچند جای نگرانی نیست و مکمل های بی شماری وجود دارد که می تواند شما را در رسیدن به اوج تولید کلاژن و همچنین مواردی که می توانید در سبک زندگی روزمره خود اعمال کنید و بدن را تقویت کند، کمک کند!

طبق تحقیقات، مصرف مکمل های کلاژن خطرات کمی دارد و در واقع بسیار توصیه می شود. هنگام مصرف مکمل های کلاژن توصیه می شود که به دنبال کلاژن هیدرولیز شده بروید، این بدان معناست که کلاژن شکسته شده، راحت تر جذب بدن می شود. کلاژن هیدرولیز شده به عنوان پپتیدهای کلاژن نیز شناخته می شود، که به طور معمول به صورت پودر یا قرص فروخته می شود. نشان داده شده است که استفاده از این مکمل ها باعث بهبود جوانی پوست می شود، باعث پر تر شدن پوست و بهبود قابلیت ارتجاعی آن می شود، اما مهمتر از همه، شواهد نشان می دهد که درد مفاصل را بهبود می بخشد، از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می کند و باعث افزایش توده عضلانی می شود.

در حالی که مکمل ها برای بهبود تولید طبیعی کلاژن شناخته شده اند، اما رعایت یک سبک زندگی سالم و تغذیه سالم می تواند به افزایش سطح کلاژن کمک کند. توت سرشار از اسیدهای آمینه است و از پوست در برابر آسیب رادیکال محافظت و از تولید کلاژن پشتیبانی می کند. چای سبز همچنین به افزایش تولید کلاژن کمک می کند، در حالی که غذاهای غنی از ویتامین C در ایجاد ذخیره کلاژن بدن کمک می کنند.

توصیه شده است که از مصرف مقادیر زیاد قند خودداری شود زیرا به کلاژن آسیب می زند و چین و چروک پوست را افزایش می دهد.

مانند هر چیز دیگر، بسیار مهم است که به این مسیر بهبود کلاژن متعهد بمانید زیرا به مرور زمان مزایای آن را مشاهده خواهید کرد.

 

بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *